Schedule

 

UNOFFICIAL PROGRAMME (Schedule subject to change)

Monday 17 July 6pm (TBC) Opening Ceremony

Day 1 Demonstration, Qualification C1M,

C2Mx

Tuesday 18 July

9.30am Demonstration Runs

12.15pm C1M U23 1st Run

1.23pm C1M Junior 1st Run

2.30pm C2Mx U23 1st Run

2.40pm C2Mx Jun 1st Run

2.45pm C1M U23 2nd Run

3.32pm C1M Jun 2nd Run

4.07pm C2Mx U23 and Jnr 2nd Run

Wednesday 19 July

9.30am K1M, C1W U23 1st Run

11.50am K1M, C1W U23 2nd Run

2.45pm K1M, C1W Junior 1st Run

5.10pm K1M, C1W Junior 2nd Run

Thursday 20 July

9.30am K1W, C2M U23 1st Run

10.55am K1W, C2M U23 2nd Run

1.05pm K1W, C2M Junior 1st Run

2.35pm K1W, C2M Junior 2nd Run

4.40pm Semi/Finals Demonstration Runs

Friday 21 July

9.15am K1M U23 Semi-final

10.20am K1M Jun Semi-final

11.25am C1W U23 Semi-final

12.15pm C1W Jun Semi-final

2.15pm C2M U23 Semi-final

2.35pm C2M Jun Semi-final

3.45pm K1M Jun Final

4.10pm C1W U23 Final

4.35pm K1M U23 Final

5.00pm C1W Jun Final

5.25pm C2M U23 Final

5.50pm C2M Jun Final

6.00pm Medal Ceremonies

Saturday 22 July

9.15am C2Mx U23 Semi-final

9.30am C2Mx Jun Semi-final

9.35am K1W U23 Semi-final

10.45am K1W Jun Semi-final

11.35am C1M U23 Semi-final

12.25pm C1M Jun Semi-final

3.05pm C2Mx U23 final

3.25pm C2Mx Jun final

3.30pm K1W U23 final

3.55pm K1W Jun final

4.20pm C1M U23 final

4.45pm C1M Jun final

5.10pm Medal Ceremonies

Sunday 23 July

9.15am C2M U23 Teams

9.20am C2M Jun Teams

9.25am C1W U23 Teams

10.00am C1W Jun Teams

10.30am K1M U23 Teams

11.35am K1M Jun Teams

12.30pm Medal Ceremonies

1.35pm C2Mx U23 Teams

1.37pm C2Mx Jun Teams

1.42pm K1W U23 Teams

2.27pm K1W Jun Teams

3.07pm C1M U23 Teams

3.54pm C1M Jun Teams

4.25pm Medal Ceremonies / Nation Cups

5.25pm Closing Ceremony

Upcoming Events

18 - 19 January 2020
NZNew Zealand
MANGAHAO Details
1 - 3 February 2020
NZNew Zealand
AUCKLAND Details
15 - 16 February 2020
AMARANTE Details
21 - 23 February 2020
AUAustralia
PENRITH Details
3 - 5 April 2020
KANUPARK MARKKLEEBERG Details
18 - 19 April 2020
ESSpain
LA SEU D'URGELL Details
18 - 19 April 2020
ESSpain
LA SEU D'URGELL Details
24 - 26 April 2020
PLPoland
KRAKOW Details
25 - 26 April 2020
FRFrance
PAU Details
2 - 3 May 2020
SKSlovakia
ONDREJ CIBAK'S VENUE, LIPTOVSKY MIKULAS Details
15 - 17 May 2020
GBUnited Kingdom
LEE VALLEY Details
23 - 24 May 2020
SKSlovakia
ONDREJ CIBAK'S VENUE, LIPTOVSKY MIKULAS Details
30 - 31 May 2020
ITItaly
MERANO Details
30 - 31 May 2020
ITItaly
MERANO Details
1 June 2020
ITItaly
VALSTAGNA Details
5 - 7 June 2020
ITItaly
IVREA Details
12 - 14 June 2020
FRFrance
PAU Details
13 - 14 June 2020
ITItaly
VALSTAGNA Details
20 - 21 June 2020
PLPoland
KRAKOW Details
7 - 12 July 2020
SISlovenia
LJUBLJANA-TACEN Details
Denis Gargaud Chanut Fance Rio 2016 Olympic Gold Medallist
26 - 31 July 2020
JPJapan
TOKYO Details
1 - 2 August 2020
CZCzech Republic
PRAGUE Details
7 - 9 August 2020
CACanada
CHILLIWACK Details
21 - 23 August 2020
SKSlovakia
LIPTOVSKY MIKULAS Details
11 - 13 September 2020
SKSlovakia
BRATISLAVA-CUNOVO Details
18 - 20 September 2020
CZCzech Republic
PRAGUE Details
24 - 27 September 2020
DEGermany
MARKKLEEBERG Details
24 - 27 September 2020
DEGermany
MARKKLEEBERG Details
4 October 2020
ATAustria
KLAGENFURT Details
5 - 7 March 2021
CNChina
TBC Details
21 - 25 April 2021
NZNew Zealand
AUCKLAND Details
14 - 30 May 2021
JPJapan
KANSAI Details
18 - 20 June 2021
DEGermany
MARKKLEEBERG Details
25 - 27 June 2021
CZCzech Republic
PRAGUE Details
3 - 5 September 2021
ESSpain
LA SEU Details
10 - 12 September 2021
FRFrance
PAU Details
21 - 26 September 2021
SKSlovakia
BRATISLAVA Details
1 January - 31 December 2022
DEGermany
AUGSBURG Details
19 - 24 September 2023
GBUnited Kingdom
LEE VALLEY Details
1 January - 31 December 2023
CNChina
MIYI COUNTY Details
26 July - 11 August 2024
FRFrance
PARIS Details