Euro Olympic quotas secured

Drama unfolded in Duisburg, Germany as the remaining European places were secured for the 2016 Rio Olympic Games.

The closest call of the day came in the K2W 500m when the Swedish crew edged out Austria in a last minute dash for the line.

In a cruel twist of emotion the duo of Ana Roxana Lehaci and Viktoria Schwarz congratulated each other over the line confident their Olympic dream could continue.

However, as they returned to the pontoon for boat control they were greeted with an outcry from Karin Johansson and Sofia Paldanius (SWE) who were the confirmed winners.

The Spanish duo of Saúl Cravitto and Cristian Toro dominated their 200m dash managing to accrue a comfortable margin over their nearest rivals in the K2 M 200m.


Likewise, Bence Dombvári (HUN) led from the front in his K1 M 1000m Olympic qualifier and crossed the line just ahead of his Roman Anoshkin (RUS); both qualified an Olympic spot for their nations.

The biggest cheer of the morning came for the German athlete, Sabrina Hering (K1 W 500m) who dominated her race in front of the jubilant crowd.

Romania's Leonid Carp and Italy's Carlo Tacchic took the qualification quotas for the C1 M 1000m.

READ MORE FROM AFTERNOON SESSION

UNOFFICIAL OLYMPIC QUOTAS (full confirmation of quotas to be sent to NOCs within 14 days)

K1 M 200m
Saúl Craviotto (ESP) 34.615 > already qualified from K2 M 200m 

Bence Horvath (HUN) 35.077 >  Reached maximum nation quota 8

Manfredi Rizza (ITA) 35.094 Qualified
Aleksejs Rumjancevs (LAT) 35.215 Qualified

K2 M 200m

Saúl Cravitto/Cristian Toro (ESP) Qualified

Dzmitry Tratsiakou / Taras Valko (BLR)

Michele Bertolini / Riccardo Cecchini (ITA)

K1 M 1000m

Bence Dombvári (HUN) 03:35.307 > already qualified from K2M 1000m

Roman Anoshkin (RUS) 03:35.695 Qualified

Marcus Walz (ESP) 03:35.754 Qualified



K2 M 1000m
Tibor Ufnágel / Bence Dombvári (HUN) 03:13.223 Qualified
Oleh Kukharyk / Vitaliy Tsurkan (UKR) 03:13.575
Gabriel Campo / MILLÁN, Rubén Millán (ESP) 03:18.009

C1 M 200m 

Alfonso Benavides (ESP) 39.245 Qualified

Zaza Nadiradze (GEO) 40.013 Qualified

Thomas Simart (FRA)    40.140


C1 M 1000m

Leonid Carp (ROU) 03:58.288 > already qualified in C2M 1000m

Carlo Tacchici (ITA) 03:59.490 Qualified

Angel Kodinov (BUL) 04:01.069 Qualified


C2 M 1000m
Leonid CARP / Stephan STRAT (ROU) Qualified
Jaroslav Radon / Filip Dvorak (CZE) 02:42.69 Qualified
Oleg Tarnovschi / Oleg Nuta (MDA) 02:42.16

K1 W 200m
Sabine Volz (GER) 41.470 > GER already qualified in K1 W 500m

Linnea Stensils (SWE) 41.509 Qualified
Martina Kohlová (SVK) 42.081 > already qualified in K1 W 500m
Francisca Laia (POR) 42.09 Qualified

K1 W 500m
Sabrina Hering (GER) 01:55.378  Qualified

Martina Kohlová (SVK) 01:55.677 Qualified

Yvonne Schuring (AUT) 01:56.864      

K2 W 500
Karin Johansson / Sofia Paldanius (SWE) Qualified

Ana Roxana Lehaci  / Viktoria Schwarz (AUT)

Lani Belcher / Angela Hannah (GBR)

 

Canoe Sprint
#ICFsprint